Warning: Constant WP_CACHE already defined in /usr/home/ArdorSolis/domains/ardorsolis.pl/public_html/wp-config.php on line 4 Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw? | ardorsolis.pl

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw ? Jeśli przyjąć moc znamionową panelu fotowoltaicznego (380W) to na 1 kw potrzebujemy 3 paneli. Wiemy jednak, że moc ta ma się nijak do prawdziwej pracy instalacji.

Często nie jesteśmy w stanie zamontować paneli w taki sposób, by wszystkie warunki były optymalne, łącznie z kątem padania słońca i okresowego zacienienia. Co więcej takie rzeczy jak warunki pogodowe są nieprzewidywalne.

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw?

Darmowy prąd, a panel fotowoltaiczny – obniżenie kosztów utrzymania domu lub działania przedsiębiorstwa

Jeśli zastanawiasz się nad tym czy fotowoltaika się opłaca, powinieneś wiedzieć, że panele fotowoltaiczne nie generują kosztów związanych z eksploatacją. Poprzez instalacje fotowoltaiczną nie musimy myśleć o kosztach związanych z użytkowaniem prądu, ponieważ energia słoneczna jest totalnie darmowa.

Poprzez dobranie idealnego rozmiaru instalacji, panele słoneczne wyprodukują tyle energii, by zaspokoić potrzeby użytkowników, a rachunki za prąd zdecydowanie zmaleją.

Dzięki takiemu rozwiązaniu podwyżki cen za energię elektryczną, przestają być groźne. Panele słoneczne zapewniają użytkownikom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny?

O tym, ile prądu wytwarza jeden panel fotowoltaiczny, dowiemy się z tabliczki znamionowej, znajdującej się na tylnej stronie modułu. W zależności od typu ogniw (monokrystaliczne czy polikrystaliczne) wydajność będzie się znacząco różniła.

Na tabliczce znajdziemy parametry tzw. standardowych warunków testowych (STC- „Standard Test Conditions”), są one tożsame dla wszystkich producentów i pozwalają na porównanie wydajności paneli fotowoltaicznych .

Pierwsza pozycja w tabeli- Nominal Power ukazuję liczbę, mówiącą o tym, jaką moc wygeneruje panel w najlepszych warunkach przez godzinę ekspozycji na maksymalne promieniowanie słoneczne. 

Jaka ilość paneli fotowoltaicznych?

Cena montażu 1 kW fotowoltaiki

Koszt paneli fotowoltaicznych w 2022 roku z usługą montażu to +/- 4.000 zł – 6.500 zł za 1 kWp, w zależności od wielkości systemu. Dlatego cena przeciętnej fotowoltaiki dla domu, który potrzebuje 3-5 KW mocy to wydatek rzędu 15.000 – 25.000 zł

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rynek paneli fotowoltaicznych, oferuje obecnie różnego rodzaju technologie. Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne rodzaje ogniw fotowoltaicznych:

  • panele monokrystaliczne – świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy mamy małą powierzchnię i silne nasłonecznienie. Panele monokrystaliczne są: odporne na warunki atmosferyczne, trwałe i wydajne.
  • panele polikrystaliczne – najlepiej działają warunkach słabszego nasłonecznienia. Właśnie dlatego są to najczęściej stosowane instalacje na terenie Polski. Nie zawsze równa ilość słońca i częste zachmurzenie w ciągu całego roku sprawiają, że panele te są wydajniejsze od paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych. Dodatkowymi atutami jest ich cena oraz żywotność.
  • panele z krzemu amorficznego – ich wydajność jest niska, a sprawność obniża się z biegiem czasu. Panele słoneczne amorficzne są również tanie, co można uznać za ich największą zaletę. Są lekkie, elastyczne i posiadają mały stopień wrażliwości na duże temperatury, dzięki czemu zmiany poziomu wydajności nie są zbytnio zauważalne.
Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Liczba modułów fotowoltaicznych zależy od dwóch głównych aspektów: wielkości instalacji PV i wymiarów samego dachu. Wielkość PV wyznaczana jest przez moc instalacji.

To ile modułów będziemy potrzebowali, zależy od wielkości dachu. Przyjrzyjmy się mocy ogniw PV oraz zwróćmy uwagę, ile modułów fotowoltaicznych na 1 kW może się pomieścić.

  1. Panel fotowoltaiczny polikrystaliczny mają moc w zakresie 270 Wp-290 Wp – biorąc pod uwagę, że 1 kWp równa się 1 kW mocy, możemy powiedzieć, że na 1 kWp instalacji przypada 3,5 modułu polikrystalicznego.
  2. Panele monokrystaliczne są w zakresie mocy od 300 Wp-360 Wp – mamy tutaj od 3,3 -2,7 modułów przypadających na 1 kWp instalacji PV.

Ile modułów dla domu, gdzie moc instalacji przez zużycie prądu wymaga zamontowania 5 kWp ?

  1. W przypadku instalacji paneli polikrystalicznych, potrzebujemy ok. 18 modułów.
  2. Gdy zdecydujemy się na monokryształy, to musimy zamontować między 14-16 modułów fotowoltaicznych.

Ile potrzeba paneli fotowoltaicznych na 1kW – jak sprawdzić wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych podawana jest przez producentów na kartach katalogowych produktów. Produkcja energii jest różna w zależności od pory roku.

Najwyższe wartości osiągane są wiosną i latem, na które przypada aż 80% całkowitego uzysku z instalacji fotowoltaicznej. W połowie roku jest kulminacja- w czerwcu panele fotowoltaiczne produkują największą ilość energii elektrycznej.

Od lipca ilość promieni słonecznych docierających do paneli zaczyna się zmniejszać, więc prądu produkuje panel fotowoltaiczny znacznie mniej . We wrześniu wytwarzana energia zaczyna skokowo się zmniejszać. W miesiącach jesiennych i zimowych instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała, ale ze znacznie słabszą wydajnością.

Kalkulacja fotowoltaiki

Kalkulacja fotowoltaiki

Aby móc obliczyć, które panele fotowoltaiczne są odpowiednie, musisz znać dane rachunków i rocznego zużycia prądu. Wszystkie te informacje znajdziesz na ostatnim rachunku za prąd.

Bardzo łatwo możesz policzyć, jaką moc instalacji potrzebujesz. Zużycie prądu w ciągu roku mnożysz przez 1,2 i dzielisz to przez produkcję roczną z kW, otrzymasz wynik, którym będzie moc instalacji fotowoltaicznej, jakiej potrzebujesz.

Przykład:

  • roczne zużycie prądu – 2000 kWh,
  • szacowana produkcja z instalacji – 1000 kWh na 1kW.

Obliczenie:

  • 2000 kWh x 1,2 / 1000 kWh = 2,4 kW

Konieczna będzie instalacja o mocy co najmniej 2,4kW, przy takim zużyciu prądu. To oczywiście wyliczenia bardzo orientacyjne i szacunkowe.

Panele fotowoltaiczne – wydajność

Wydajność w praktyce oznacza, że jeśli panel fotowoltaiczny ma 20% sprawności, to może przetworzyć 20% światła słonecznego w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne o najwyższej wydajności mogą osiągnąć prawie 23% sprawności. Średnia sprawność paneli słonecznych wynosi 17 – 19%.

Przeczytaj nasz poprzedni artykuł Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku?

Carporty fotowoltaiczne – porady i informacje

Carporty fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność wśród klientów. Ale czym tak naprawdę są? Są to konstrukcje, które łączą w sobie funkcję wiaty samochodowej oraz paneli fotowoltaicznych. Innymi słowy, jest to zadaszenie pokryte panelami fotowoltaicznymi,...

Obowiązkowa fotowoltaika od 2028: Zrównoważona przyszłość energetyki

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii i wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa, energia słoneczna staje się kluczowym elementem przyszłości energetyki. W Polsce, od 2028 roku, wejdzie w życie nowa regulacja, która wprowadza obowiązkową fotowoltaikę dla nowo...

Dzień Ziemi – Mój Prąd 5.0 dofinansowanie na Fotowoltaike i nie tylko

Mój Prąd - Dzień Ziemi Dzień Ziemi, obchodzony corocznie 22 kwietnia, to międzynarodowe święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. W tym dniu organizowane są liczne akcje i inicjatywy ekologiczne, których celem...

Mój Prąd 5.0

Kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0” ruszy już w kwietniu 2023 r. i pozwoli uzyskać dofinansowanie na fotowoltaike. Nowa edycja została rozszerzona o pompę ciepła albo kolektory słoneczne. Fotowoltaika na dachu od Ardor Solis Mój Prąd dofinansowanie Kolejna...

System net-billing

Mimo że nowy system rozliczania energii z fotowotaiki (net-billing) - funkcjonuje już od lipca 2022 r. wciąż wiele osób zadaje nam pytania: Jak działa system net-billing - nowy system rozliczania fotowoltaiki? Po jakiej cenie sprzedaje się energie z fotowoltaiki? Po...

Magazyn Energii

Infrastruktura sieciowa niskiego i średniego napięcia w wielu częściach Polski jest przestarzała. Od wielu lat nie była modernizowana i nie jest przystosowana do podłączenia dużej ilości mikroinstalacji. Rosnąca liczba instalacji prosumenckich staje się problemem dla...

Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Do czego służy falownik? Falownik jest to urządzenie, które przekształca napięcie stałe, generowane przez panele fotowoltaiczne, na napięcie zmienne, które jest potrzebne do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu lub przedsiębiorstwie. falownik w instalacji...

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż może się to wydawać. Podczas realizacji należy pamiętać o wielu zmiennych, począwszy od sprawdzenia powierzchni, na której będą umieszczone panele, przez wydajność urządzeń, po ich...

Obniżenie kosztów ogrzewania – porównanie systemów grzewczych

W dzisiejszych czasach ważne jest dbanie o ekologię. Rynek proponuje wiele rozwiązań instalacji centralnego ogrzewania. Jednak czy możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego lub firmy w ekologiczny i do tego oszczędny sposób? Przedstawimy Ci i...

Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznej o mocy większej od 6KW

Jeśli rozważając instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu lub firmy martwisz się o kwestie związane z jej bezpieczeństwem, jest kilka zagadnień z którymi musisz się zapoznać. Troska o bezpieczeństwo swoje i bliskich to dobry ruch i rozsądne podejście....

Napisz do nas

Wypełnij formularz

Przygotujemy dla Ciebie ofertę

Opisz nam Swoje oczekiwania...

  1. Planowana moc instalacji
  2. Adres miejsca instalacji
  3. Miejsce instalacji (dach , grunt)
  4. *Zostaw swój numer telefonu, , a my oddzwonimy z przygotowną dla Ciebie ofertą 

Przygotujemy wycenę Twojej instalacji fotowoltaicznej i skontaktujemy się z Tobą

Jeśli masz jakieś PYTANIA, skontaktuj się z nami.

+48 728 387 501

Zgoda

7 + 9 =